Masaż klasyczny to jedna z najpopularniejszych form terapii manualnej, która łączy techniki rozluźniające, lecznicze i regeneracyjne. Działa kompleksowo na mięśnie, skórę i układ krążenia, poprawiając napięcie mięśniowe, redukując ból i wspomagając regenerację organizmu. Idealny zarówno dla osób potrzebujących relaksu, jak i tych zmagających się z dolegliwościami bólowymi czy napięciem mięśniowym. To doskonały sposób na odzyskanie równowagi i zdrowia.
Istnieje wiele rodzajów masażu, a każdy z nich pełni inną rolę i wpływa na inne dolegliwości. Oznacza to również, iż mają one zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania, których nie można bagatelizować. Różnią się one częścią ciała, na którym przeprowadzane są dane czynności, jak i technikami, które są używane.
Wskazania:
– czynnościowe i statyczne przeciążenia mięśni
– napięcia mięśniowe
– zaburzenia czynności mięśni oddechowych
– choroby reumatyczne (w okresach wolnych od zaostrzeń)
– stany po operacjach narządu ruchu
– stany po urazach
– obrzęki
– neuralgie, zapalenia nerwów
– zaburzenia przemiany materii
– stres i zmęczenie.
Przeciwwskazania:
-choroba nowotworowa
– stany chorobowe przebiegające z wysoka temperaturą powyżej 38°C
– krwotoki i tendencje do ich występowania (np. hemofilia)
– ostre i podostre stany zapalne
– uszkodzenia skóry i wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczne (np. owrzodzenie, wypryski, egzema, łuszczyca) w miejscu wykonywanego masażu
– wczesny okres po złamaniach, skręceniach i zwichnięciach
– świeże zakrzepy
– niewyrównane wady serca
– świeży zawał serca
– choroby zakaźne
– tętniaki
– choroba Sudecka
– żylaki podudzia i uda
– choroby wrzodowe z krwawieniem
Przeciwwskazania do masażu powłok brzusznych:
– choroby jelit z owrzodzeniem i krwawieniem
– stany zapalne dróg żółciowych
– kamica wątrobowa i nerkowa.
Masaż tkanek głębokich polega na przywróceniu prawidłowego funkcjonowania tkanek. Jego zadaniem jest rozluźnienie na warstwach i piętrach tkanek w taki sposób, aby dotrzeć do głęboko umiejscowionych mięśni. W masażu głębokim wykonuje się uciski i rozciąganie tkanek. Ruchy wykonywane są powoli i precyzyjnie, tak aby dać tkance czas na fizjologiczną reakcję i przystosowanie się do zmian wytworzonych poprzez masaż. Siła nacisku dostosowana jest indywidualnie do każdego pacjenta, żeby skuteczniej zlikwidować jego dolegliwości.
Masaż tkanek głębokich stosowany jest jako uzupełnienie masażu klasycznego i zalecany jest w przypadku leczenia takich dolegliwości jak:
– ograniczenia ruchomości
– zmniejszona elastyczność mięśni
– przewlekły ból
– promieniujący ból
– napięcia i skurcze mięśniowe
– wady postawy.
W masażu limfatycznym stosowane są specjalne chwyty w postaci bardzo wolnych ruchów okrężnych dłoni o niewielkiej sile nacisku. W przypadku tego masażu nie występuje tutaj efekt rozgrzania masowanych tkanek. Wykonuje się go zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, udrażniając naczynia limfatyczne i węzły chłonne, co prowadzi do zmniejszenia i/lub likwidacji obrzęku. Regularne stosowanie drenażu prowadzi do zwiększenia zdolności transportu limfy i tworzenia się nowych, prawidłowo funkcjonujących obocznych naczyń limfatycznych skóry. Dodatkowo w celu podtrzymania efektu drenażu, zaleca się, aby po masażu limfatycznym zastosować taping. Głównym wskazaniem do stosowania drenażu są obrzęki limfatyczne.
Wskazania:
– pierwotne – wrodzone uszkodzenia układu limfatycznego oraz wtórne – np. po usunięciu węzłów chłonnych lub na skutek radioterapii
– pourazowe – powstałe po zabiegach operacyjnych, towarzyszące skręceniom, złamaniom, oparzeniom, kontuzjom sportowym
– będące skutkiem unieruchomienia – np. po udarze mózgu, po urazach czaszkowo-mózgowych, w przebiegu SM
– lipidowe – bolesne obrzęki tkanki tłuszczowej
– zapalne – występujące w przebiegu choroby reumatologicznej lub po radioterapii
– towarzyszące zaburzeniom krążenia takim jak miażdżyca zarostowa tętnic
Przeciwwskazania:
– zapalenia bakteryjne
– zakrzepica żył
– egzemy
– niekontrolowana niewydolność serca
– otwarte rany.
Masaż ten jest przeznaczony i zalecany dla osób uprawiających sport, zarówno w zawodowym, jak i amatorskim wydaniu. Ma on na celu regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, jak też przygotowanie organizmu do dalszych zmagań sportowych, likwiduje również skutki przetrenowania oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Wykorzystywane w nim techniki zaczerpnięte są z masażu klasycznego oraz masażu tkanek głębokich, jednak są zazwyczaj mocniejsze i bardziej intensywne, które oczywiście dostosowywane są indywidualnie do danej osoby.
Masaż ujędrniający wykonywany jest przy użyciu baniek chińskich, uzupełniony o wybrane techniki masażu klasycznego. Głównym zjawiskiem wykorzystywanym przy masażu jest podciśnienie, które powoduje zassanie fałdu skórnego wewnątrz bańki. Doprowadza to do powstania miejscowego, intensywnego przekrwienia skóry, dzięki czemu usprawniony jest metabolizm wewnątrztkankowy. Powoduje to redukcję toksyn i dostarczenie natlenionej krwi, regenerującej dany obszar ciała. Wykorzystywana jest ta sama zasada działania co w przypadku baniek stosowanych i stawianych np. przy przeziębieniu.
Masaż ten skutecznie usuwa obumarły naskórek i produkty przemiany materii, zwiększając tym samym elastyczność, jędrność i gładkość skóry oraz redukuje cellulit. Poprzez ukrwienie tkanek ułatwia wchłanianie preparatów wyszczuplających użytych w trakcie i po zabiegu. Możemy wykonać taki zabieg u osób, które chcą wymodelować swoją sylwetkę, albo zmniejszyć obwód ud. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując serię masaży, 2-3 razy w tygodniu.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu są takie jak w przypadku masażu klasycznego, a także skłonność do pękania naczynek krwionośnych (tzw. „pajączki” na nogach), żylaki, delikatna i skłonna do siniaków skóra.