Wskazania do masażu leczniczego

Mechaniczne oddziaływanie na schorzenia układu ruchu czy układu nerwowego jest jedną z najstarszych metod rehabilitacji. Masaż leczniczy, podczas którego ucisk oraz intensywność zabiegu są dostosowywane do pacjenta ma na celu poprawę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, a także chłonki w naczyniach chłonnych oraz pobudzenie układu nerwowego.

 

Kto powinien udać się na zabieg?

Wskazania do masażu leczniczego różnią się w zależności, czy będzie to rodzaj całkowity czy częściowy. Taki rodzaj wykonuje się przede wszystkim u osób z kontuzjami po zdjęciu gipsu, a także z obrzękami czy przykurczami stawowymi. Zabiegi rehabilitacyjne mogą być również wykonywane przy chorobach układu mięśniowego lub w przypadku leczenia zaników mięśni czy niedowładów/porażeń. Masaż leczniczy częściowy wykonuje się również w przypadku zaburzeń odżywczych skóry, dzięki czemu możliwe jest zmiękczenie zrostów oraz blizn pooperacyjnych. Natomiast rehabilitację całkowitą wykonuje się w przypadku rekonwalescencji, aby zapobiec zaburzeniom układu krążenia i odleżynom. Wskazaniem są również różnego pochodzenia bóle kręgosłupa, np. rwy kulszowe, pogłębienie lub zmniejszenie lordozy, reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa oraz dyskopatie i skoliozy.

 

Przeciwwskazania

Chociaż fizjoterapia niesie ze sobą wiele zalet, to jednak nie każdy może skorzystać z masażu leczniczego. Przeciwwskazania do jego wykonania obejmują przede wszystkim ostre stany zapalne, zmiany dermatologiczne, np. łuszczyca, choroby zakaźne, niewyrównane wady sera, a także nowotwory i żylaki ud i podudzi.

 

Terapia manualna w Krakowie

Istnieje szeroka gama rodzajów masaży, które można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed zdecydowaniem się zabieg, warto wybrać się do fizjoterapeuty, który oceni stan naszego kręgosłupa i wprowadzi odpowiednią terapię lub profilaktykę, dzięki której poprawi się komfort życia. Warto pamiętać, że każdy zabieg powinien być dobrany do stanu pacjenta, a także do rodzaju dysfunkcji, z którą się zmaga.

0
Feed

Zostaw komentarz