Przyczyny bólu kręgosłupa - sposoby jego usuwania

Bóle kręgosłupa mogą mieć różnorakie podłoże: zapalne (np. w Reumatoidalnym zapaleniu stawów kręgosłupa), przeciążeniowe (związane z nadmiernym długotrwałym siedzeniem, staniem lub chodzeniem, a co gorsze z dodatkowym obciążeniem), zwyrodnieniowe (pojawiające się u coraz młodszych ludzi) oraz mechaniczne.

Te ostatnie prowadzą do uszkodzeń dysków międzykręgowych, zwanych dyskopatią. Dyskopatia może objawiać się jako ból w plecach, gdy uszkodzony dysk przemieszcza się do tyłu lub jako rwa kulszowa, gdy dysk przemieszczony w bok naciśnie na umiejscowiony z boku nerw. W zależności od wielkości uszkodzenia dysku mamy do czynienia z różnymi stopniami.

Protruzja to przemieszczenie jądra - galaretowatej substancji dysku w obręb pierścienia włóknistego. Jest to proces odwracalny, lecz jeśli nie podejmiemy właściwego postępowania odciążającego kręgosłup (poprzez odpowiednie ćwiczenia, odpoczynek i masaż), może dojść do zmian nieodwracalnych, takich jak przerwanie pierścienia i wylanie się dysku.

W takim przypadku mówimy o przepuklinie dyskowej. Jej leczenie jest długotrwałe, a nawet może konieczna okazać się interwencja chirurgiczna.

 

Koniecznie skorzystaj z pomocy specjalisty

Nie bagatelizujmy sygnałów jakie wysyła nam nasz organizm w postaci bólu i odpowiednio wcześnie zgłośmy się do fizjoterapeuty. Dobrze wykwalifikowany fizjoterapeuta zdiagnozuje i usunie przyczynę dolegliwości, a co najważniejsze udzieli wskazówek, do odpowiednich dla naszego kręgosłupa ćwiczeń i ergonomicznej pracy.

0
Feed

Zostaw komentarz