Osteopatia - sposób na pozbycie się bólu pleców

Ostatnie dane szacunkowe zebrane przez Ministerstwo Zdrowia (z 2018 roku) wskazują, że ok. 70% dorosłych mieszkańców Polski zmaga się lub zmagała z bólami kręgosłupa. Dyskomfort ten odczuwalny jest w różnych odcinkach: lędźwiowym, szyjnym czy też piersiowym, niemniej jednak najczęściej występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Przyczyny tego stanu mogą być różne, aby poradzić sobie z tymi dolegliwościami często stosuje się metodę osteopatii. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców i jakie są wskazania do osteopatii? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.  

 

Ból pleców - najczęstsze przyczyny  

Niemalże co czwarty Polak po 40 roku życia odczuwa ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Przyczyny tego stanu mogą być różne, zarówno mogą tyczyć się wady postawy spowodowanej np. wielogodzinnym siedzeniem w tej samej pozycji, jak i mogą być to stłuczenie czy też uwarunkowania biologiczne bądź psychologiczne (przewlekły stres).  

  • Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:  
  • stłuczenia oraz kontuzje,  
  • wady postawy,  
  • spięte mięśnie,  
  • obrzęki kończyn, zastoje limfatyczne, 
  • przebywanie przez długi czas w tej samej pozycji siedzącej lub stojącej,  
  • podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób (zarówno w przypadku pracy np. w sklepie, jak i podczas ćwiczeń na siłowni),  
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego i rozrodczego.

 

Do osteopaty również można udać się w czasie trwania rekonwalescencji np. po urazach kręgosłupa i wypadkach.  

 

Osteopatia – w czym pomaga i jak działa?  

To terapia manualna kręgosłupa, która wpływa na układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny. Osteopatia polega również na diagnozowaniu przyczyn bólowych oraz wdrażaniu leczenia, przy czym głównym narzędziem pracy są ręce terapeuty. Metoda ta pobudza całe ciało: mięśnie, więzadła czy też tkankę łączną. Prowadzone przez specjalistę działania mają zwiększyć zakres ruchu, rozluźnić mięśnie i zmniejszyć powstałe w odcinku kręgosłupa napięcie (mięśni), które może objawiać się bólami pleców w różnych odcinkach m.in. szyjnym. Metoda ta w połączeniu z odpowiednim trybem życia (utrzymaniem właściwej postawy) i właściwą dietą może zmniejszyć (skrócić czas trwania epizodów bólowych) lub zniwelować dolegliwości kręgosłupa.   

0
Feed

Zostaw komentarz