Krioterapia, jak się przygotować? 

Terapia zimnem, czyli krioterapia, to zabieg, który polega na miejscowym lub ogólnoustrojowym obniżeniu temperatury ciała. Jest to jednak z metod fizykalnych, która jest wykorzystywana w trakcie procesu usprawniania – bywa wykorzystywana przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz stawów, a także przy nerwobólach czy osteoporozie. Terapia zimnem polega na przebywaniu pacjenta w ekstremalnie niskiej temperaturze, która mieści się w przedziale –180 do –110 stopni Celsjusza. Podczas zabiegu wykorzystywana jest para z ciekłego azotu, który został skoncentrowany w specjalistycznej butli, dzięki czemu możliwe jest realizowanie zabiegu miejscowo.  

 

Wskazania do krioterapii 

Terapia zimnem jest nie tylko wykorzystywana w rehabilitacji, ale również istnieje wiele schorzeń oraz dysfunkcji, na które pomaga. Wśród wskazań do krioterapii można wymienić przede wszystkim choroby narządu ruchu, stwardnienie rozsiane, obrzęki, a także wysięki, które są następstwem mikrourazów, jak również zabiegi odnowy biologicznej. W niektórych przypadkach terapia zimnem wspomaga również proces redukcji masy – tzw. kriolipoliza. Stosuje się ją również w dermatologii, np. do wymrażania kurzajek.  

 

Jak przygotować się do zabiegu? 

Przygotowanie do krioterapii miejscowej wymaga od nas odsłonięcia miejsca poddawanego zabiegowi, natomiast pozostałe części ciała powinny zostać okryte, żeby nie dopuścić do ich nadmiernego wyziębienia. W trakcie zabiegu pacjent powinien doświadczyć uczucia przyjemnego chłodu. Po zakończeniu terapii zalecana jest aktywność fizyczna.

 

Efekty krioterapii 

Po zabiegu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a następnie do ich rozszerzenia, co wywołuje wrażenie ciepła. Dochodzi do usprawnienia metabolizmu. Jest to czynnik decydujący w przypadku gojenia tkanek oraz usprawnienia procesu regeneracji. Wspomniany mechanizm termoregulacji pozwala nam na uzyskanie efektów, a więc hamowanie procesów zapalnych, zmniejszenie bólu oraz napięcia mięśniowego. Uznaje się, że jest to jedna z najstarszych metod fizjoterapii.

0
Feed

Zostaw komentarz