Krioterapia - na co pomaga?

Stały rozwój medycyny powoduje pojawianie się różnych technik leczenia, wspomagających konwencjonalne metody. Jedną z nich jest krioterapia – zabieg, podczas którego pacjent przebywa w komorze napełnianej zimnym powietrzem. W czym taka kuracja może pomóc i co wpływa na jej rosnącą popularność w praktyce rehabilitacyjnej? Przekonaj się czytając nasz artykuł!

 

Czym jest krioterapia?

Leczenie zimnem zakłada wykorzystanie bardzo niskich temperatur do pobudzenia tkanek i poprawy stanu zdrowia po urazie. Technika jest coraz częściej wykorzystywana w zakładach rehabilitacyjnych, przyjmujących pacjentów po złamaniach lub zmagających się z nawracającymi nerwobólami. Może stanowić dodatkową pomoc po wypadku lub w leczeniu stanów zapalnych stawów. Obecnie stosuje się zabieg w formie miejscowej na wybrane partie ciała, a także do pobudzenia całej sylwetki w specjalnych komorach.

Na czym polega zabieg i jak przebiega?

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent przygotowuje się do wejścia do komory termicznej. Powinien mieć na sobie strój kąpielowy i pozbyć się biżuterii oraz metalowych przedmiotów. Leczenie całego ciała odbywa się w komorze o temperaturze około -120 stopni i trwa od 1 do 3 minut, natomiast zabieg miejscowy wykonywany jest za pomocą schłodzonej głowicy. Ilość możliwych sesji zabiegowych jest ustalana przez rehabilitanta.

 

W czym może pomóc krioterapia?

Krioterapia to zabieg, który może pomóc w wielu dolegliwościach bólowych i zapalnych. Kriokomora i narzędzia stosowane do leczenia miejscowego mogą działać:

  • stymulująco na tkanki, mięśnie i układ immunologiczny,
  • korzystnie na stan skóry i jej jędrność,
  • regenerująco,
  • przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Jest to dodatek do leczenia lub rehabilitacji wskazany dla osób z zaburzeniami ruchowymi, ze słabym krążeniem lub odczuwających przewlekłe zmęczenie, będące wynikiem np. problemów hormonalnych.

 

Czy leczenie zimnem jest odpowiednie dla każdego?

Z takiej formy pomocy z różnymi zaburzeniami nie powinny korzystać osoby z chorobami serca takimi jak nadciśnienie czy niewydolność krążeniowa, a także pacjenci z zapaleniem pęcherza i nerek.
Nasi rehabilitanci w centrum RehBól dobiorą odpowiednią formę zabiegu miejscowego i holistycznego dostosowaną do potrzeb pacjentów oraz historii leczenia.

0
Feed

Zostaw komentarz