Jak dbać o kręgosłup?

Problemy bólowe mogą pojawić się w każdym wieku i znacznie utrudniać nie tylko wykonywanie podstawowych czynności, ale również codzienną pracę. Kręgosłup jest odpowiedzialny za prawidłową postawę ciała, dlatego niedostateczna dbałość o jego wygląd może doprowadzić do bolesnych schorzeń. Jak prawidłowo o niego dbać, aby rehabilitacja nie była konieczna?

 

Jak nie obciążać kręgosłupa?

W przypadku dolegliwości bólowych, warto zanadto nie obciążać naszego kręgosłupa, dlatego zamiast wybierać buty na wysokim obcasie, należy zdecydować się na modele z płaskim, które odpowiednio podtrzymają nasze ciało w odpowiedniej pozycji. Co więcej, aby zadbać o jego prawidłowy stan należy dźwigać przedmioty wcześniej do nich przykucając i dopiero wtedy podnosząc. Zginanie pleców i podnoszenie ciężkich elementów na prostych nogach nie jest pożądane.

 

Zadbaj o aktywność fizyczną

Oczywiście ruch ma ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa, dlatego warto zdecydować się na uprawianie sportu, który nie tylko rozluźni mięśnie, ale również pozwoli nam kształtować wymarzoną sylwetkę. Pływanie okażę się idealnym wyborem, ponieważ w wodzie uczucie ciężkości ulega zmniejszeniu, dzięki czemu odczujemy ulgę w przypadku wszelkich dolegliwości. Jeżeli pływanie to nie Twoja bajka, świetnym rozwiązaniem okażą się również spacery, podczas których nasze plecy można utrzymać w prostej pozycji.

 

Dieta, sen, relaks

Chcesz zadbać o swój kręgosłup, aby nie doświadczać niekorzystnych dolegliwości bólowych? W takim przypadku trzeba zadbać o prawidłową dietę, która powinna być bogata w wapno, czyli budulec kości. Niedobory wspomnianego minerału mogą doprowadzić do osteoporozy. Badania wskazują, że do spania zalecana jest pozycja embrionalna, w której nie będziemy odczuwać dolegliwości bólowych. Ostatnim zaleceniem jest zrelaksowanie się - nadmierny stres może wpłynąć na nadmierne napięcie mięśni. Dobrym rozwiązaniem będzie masaż z aromatycznymi olejkami, a także krótkie drzemki. Dobrym rozwiązaniem będzie również fizjoterapia lub terapia manualna.

0
Feed

Zostaw komentarz