09/11/2022 0 Komentarze
Jak często stosować terapię manualną?
Leczenie dysfunkcji ruchu, jak również narządów wewnętrznych oraz traumy psychicznej powinno zostać poprzedzone nie tylko szczegółowym badaniem pacjenta, ale również przeprowadzonym wywiadem. Terapia manualna jest zabiegiem, który wykonywany jest z wykorzystaniem rąk - wykorzystywana jest przede wszystkim przy problemach z kręgosłupem, uszkodzeniami przeciążeniowymi, jak również mechanicznymi uszkodzeniami mięśni, stawów czy wiązadeł. Podstawowym celem terapii manualnej jest doprowadzenie do prawidłowego funkcjonowania wspomnianych narządów ruchu oraz normalizacji napięcia mięśni.
Terapia manualna, jak często ją stosować?
Częstotliwość wizyt jest ustalana przez lekarza lub fizjoterapeutę po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania pacjenta. Wspomniany czynnik jest uzależniony od stanu zdrowotnego pacjenta oraz stanu zaawansowania jego schorzeń. W przypadku, gdy stan pacjenta jest poważny - doszło np. do nagłego wypadu dysku, konieczne są około trzy lub nawet cztery zabiegi w tygodniu. W przypadku przewlekłych dolegliwości kręgosłupa najczęściej korzysta się ze wspomnianej usługi około dwa razy w tygodniu. Zdecydowanie najdłużej trwa leczenie pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi – takie przypadki dostają zestaw ćwiczeń przeznaczony do wykonywania w warunkach domowych, a spotkania z fizjoterapeutą odbywają się co osiem lub dziesięć dni.
Kto powinien skorzystać z terapii manualnej?
Lekarz oraz fizjoterapeuta potrafią zdiagnozować i leczyć zaburzenia oraz stany pourazowe przyczyniając się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz przywrócenia zakresu ruchów, dlatego konieczne jest wykonywanie zabiegów regularnie. Jednym ze wskazań do uczestnictwa w zabiegach są bóle mięśni oraz schorzenia i wszelkie dolegliwości kręgosłupowe, rwa kulszowa, bóle migrenowe, jak również zaburzenia snu czy wady postawy.
Terapia manualna - korzyści
Proces leczenia jest opracowywany indywidualnie do stanu oraz schorzenia pacjenta. W zależności od problemu lekarz może zastosować masaż, manipulację, stretching czy mobilizacje stawowe. Jest to również uzupełnienie codziennie wykonywanych przez pacjenta ćwiczeń, a także dopełnienie jego edukacji. Regularne zabiegi mogą pomóc w zwiększeniu ruchomości stawów i zakresu ruchów, poprawy elastyczności tkanek, jak również zmniejszenia napięcia w mięśniach.
Komentarze
Zostaw komentarz