13/03/2023 0 Komentarze
Fizjoterapia ambulatoryjna co to jest?
Zabiegi, które nie przekraczają doby i nie wymagają od pacjentów pozostania w szpitalu bądź gabinetach wykonywane są w tak zwanym trybie ambulatoryjnym, w tym tyczy się to również fizjoterapii. Na jakie zabiegi możemy się zapisać w ramach tego typu leczenia i jak wygląda standardowa wizyta? Na te pytanie odpowiemy w poniższym tekście.
Jak wygląda fizjoterapia ambulatoryjna?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej leczenie/zabiegi w tym trybie polegają na tym, że nie musisz przez całą dobę przebywać w szpitalu lub innym miejscu prowadzenia terapii. Przychodzisz do specjalisty jedynie na konkretne badania lub zabiegi, np. do poradni fizjoterapeutycznej.
Pacjenci przed podjęciem terapii (na pierwszej wizycie) poddawani są niezbędnym badaniom diagnostycznym, przeprowadzany jest także wywiad. W przypadku korzystania z wizyt prywatnych nie potrzebne jest skierowanie od lekarza na umowie z NFZ. W ramach fizjoterapii ambulatoryjnej pacjenci mają wykonywane do 5 zabiegów (ta forma obejmuje również kinezyterapię).
Metodę tę stosuje się zarówno po wypadkach, przebytych chorobach oraz operacjach, jak i w przypadku łagodniejszych uszczerbków na zdrowiu. Zabiegi dostosowane są indywidualnie względem potrzeb oraz stanu każdego pacjenta.
Rodzaje zabiegów ambulatoryjnych
W ramach fizjoterapii ambulatoryjnej prowadzone są różnorodne zabiegi, pacjenci mogą skorzystać z m.in. z:
- Fizykoterapii w tym elektroterapii, światłolecznictwa, leczenia zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym, ultradźwięków, hydroterapii, krioterapii miejscowej i krostymulacji, balneoterapii, laseroterapii, jonoforezy oraz terapii skojarzeniowej.
- Kinezyterapii.
- Masażu.
Fizjoterapia ambulatoryjna najczęściej prowadzona jest w określonych placówkach (gabinetach), niemniej jednak w pojedynczych przypadkach zabiegi mogą być wykonywane w domu pacjenta, w szczególności ma to miejsce w przypadku poważnych chorób i ciężkich stanów uniemożliwiających samodzielną wizytę w placówce np. uraz kręgosłupa czy też choroby postępującej takiej jak np. choroba Parkinsona.
Komentarze
Zostaw komentarz