Czym jest terapia manualna i kiedy może pomóc?

Masaże i zabiegi polegające na użyciu siły rąk to nie tylko sposób na relaks czy rozluźnienie. Taka technika jest bardzo często stosowana w gabinetach rehabilitacyjnych do leczenia różnego rodzaju zaburzeń układu ruchu, uśmierzania bólu oraz złagodzenia dolegliwości związanych z wadliwą postawą ciała. Dowiedz się w jakich sytuacjach i problemach można zastosować zabieg manualny i w jakim stopniu pomaga w osiągnięciu sprawności przez pacjentów.

 

Czym jest terapia manualna i jakie wyróżnia się techniki zabiegowe?

Leczenie manualne to technika wykorzystywana w gabinetach rehabilitacyjnych, stanowiąca pomoc w konwencjonalnych metodach zabiegowych nastawionych na poprawę stanu układu ruchu. Stosuje się ją w przypadku różnego rodzaju zaburzeń i objawów bólowych spowodowanych nieprawidłową postawą, złą jakością snu czy problemów z kręgosłupem. Do najważniejszych technik terapeutycznych zalicza się m.in.:

  • masaż rehabilitacyjny,
  • rozciąganie mięśni,
  • chiropraktykę, czyli odblokowywanie stawów,
  • mobilizację i neuromobilizację, czyli napinanie wybranej grupy mięśni i stawów.

Zastosowanie powyższych metod równolegle z rehabilitacją ruchową, wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń i stosowaniem się do planu leczenia może prowadzić do częściowego lub całkowitego złagodzenia zaburzeń układu.

 

W jakich problemach pomaga terapia manualna?

Leczenie zaburzeń układu ruchu to zabieg manualny, który pomaga w dolegliwościach związanych z problemami z poruszaniem się i towarzyszącym temu dyskomforcie. Często komplikacje z układem nie pozwalają wyprostować się, rozluźnić lub podnosić kończyn. Może być to powikłaniem po odbytym zabiegu, wypadku lub kwestią związaną z wiekiem – w każdym z tych przypadków opisywane leczenie i diagnostyka problemu dokonana przez rehabilitanta, mogą wspomóc proces kuracji medycznej.

 

Kto nie powinien korzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Mimo, że zabieg nie jest inwazyjny, nie zaleca się go wszystkim pacjentom przechodzącym przez rehabilitację. Osoby z zaburzeniami takimi jak niewydolność krążeniowa, zapalenia stawów lub ze świeżymi urazami w postaci złamań czy obić, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem w celu szczegółowej diagnostyki i badania wybranych partii ciała.


Powyższy zabieg wykonujemy w naszym centrum rehabilitacyjnym za pomocą wybranych metod terapeutycznych po konsultacji z naszymi pacjentami.

0
Feed

Zostaw komentarz