Covid, a bóle kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną wizyt pacjentów u lekarza pierwszego kontaktu są bóle kręgosłupa, a także związane z nim bóle głowy. Czy Koronawirus może atakować bezpośrednio nasze mięśnie?

Jak wykazali naukowcy w czasie zakażenia Koronawirusem uszkodzeniu może ulec między innymi układ nerwowy, jednakże dotyczy to tylko niewielkiej grupy pacjentów. W zdecydowanej większości przyczyną dolegliwości związanych z narządem ruchu jest zmniejszona aktywność ruchowa.

Pozamykani w domach, pracujący zdalnie i uczący się przed komputerami, mamy ograniczone możliwości aktywności ruchowej. To właśnie brak ruchu jest główną przyczyną naszych ogromnych dolegliwości bólowych, które dotyczą zarówno dorosłych jak i młodych w każdym wieku.

Brak ruchu powoduje wzrost napięcia mięśniowego, które w połączeniu z długotrwałym siedzeniem lub staniem może skutkować dociskaniem dysków międzykręgowych.

Dociskanie dysków prowadzi do nacisków na nerwy międzykręgowe, które wysyłając impulsy do mięśni - kurczą się jeszcze bardziej. Jeżeli problem dotyczy mięśni karku – często możemy zaobserwować współtowarzyszące bóle głowy.

 

Jeśli cierpisz już na bóle kręgosłupa, koniecznie musisz rozluźnić napięte mięśnie.

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który usunie przyczynę twoich dolegliwości, stosując odpowiednie do stanu twojego kręgosłupa metody i techniki. W trakcie terapii fizjoterapeuta także dobierze i pokaże Ci najodpowiedniejsze ćwiczenia - systematycznie ich wykonywanie w domu zapobiegnie przyszłym problemom.

0
Feed

Zostaw komentarz