Ból po terapii manualnej. Czy powinno boleć?

Diagnostyka schorzeń układu ruchu indywidualnego pacjenta jest poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim oraz szeregiem badań. Terapia manualna jest gałęzią medycyny, która służy głównie przywróceniu tkankom miękkim oraz stawom pierwotnej mobilności. W przypadku korzystania z manualnych technik leczenia u pacjenta może wystąpić nasilenie odczuwania bólu z uszkodzonej tkanki, na skutek zbyt wcześnie podjętego leczenia. Możliwe jest również odczuwanie zwiększonej tkliwości tkanek, jak również okresowe zawroty głowy i nudności w przypadku nierozpoznanej niewydolności kręgowo-podstawnej.

 

Czym jest terapia manualna?

Zabiegi określane są również chiropraktyką - jest to jedna z metod fizjoterapii, podczas której wykorzystuje się techniki manipulacyjne, rozciągania czy mobilizacji. Terapia jest w pełni zindywidualizowana do potrzeb pacjenta oraz zaawansowania schorzenia. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możliwe jest całkowite przywrócenie sprawności układu ruchu, tj. stawów, więzadeł, ścięgien oraz mięśni.

 

Jakie są wskazania do terapii manualnej?

Wskazaniem do zabiegów są wszelkie nieodwracalne zaburzenia funkcjonowanie w obrębie układu ruchu. Nie tylko mowa tu o dolegliwościach bólowych, ale również ograniczeniem ruchu. Najczęstszym wskazaniem do udania się na zabieg jest uporczywy ból głowy oraz karku zestawiony z zawrotami głowy. Do fizjoterapeuty warto udać się również w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa i rwy kulszowej. Dyskopatia, wady postawy, ostroga piętowa oraz wszelkie bóle pourazowe również są wskazaniem do skorzystania z pomocy.

 

Czy terapia manualna powinna boleć?

Spięte mięśnie bolą nawet przy delikatnym dotyku, dlatego po wykonanym zabiegu możliwe jest odczuwanie bólu w miejscach zmienionych chorobowo. Oczywiście ból narasta proporcjonalnie do siły nacisku fizjoterapeuty, dlatego jeżeli zauważymy, że jest on zbyt duży, warto porozumieć się z osobą wykonującą masaż. Rozmasowywanie bolącego punktu gwarantuje stopniowe rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie, będzie dochodziło do powolnego zmniejszania się bólu i jego zanikania.

0
Feed

Zostaw komentarz