Ból karku - jak temu zaradzić?

Z pewnością każdy z nas doświadczył bólu karku – chwilowego lub przewlekłego, promieniującego w kierunku głowy, pleców lub łopatek. Na wspomnianą dolegliwość skarżą się osoby w każdym wieku – dzieci, nastolatkowie, jak i dorośli. Niezależnie od częstotliwości i intensywności odczuwanego bólu karku, warto pamiętać, że jest to dla na sygnał do działania. Zignorowanie problemu może doprowadzić nie tylko do nieprzyjemnych dolegliwości, ale również do zwyrodnień kręgosłupa, które będą wymagać wizyty u fizjoterapeuty.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny schorzeń karku?

Oczywiście niezwykle ważne jest poznanie przyczyny doskwierającego nam bólu, ponieważ tylko wtedy będziemy można podjąć odpowiednie kroki w celu jego wyeliminowania. O jakich sytuacjach najczęściej mowa, gdy pojawia się uporczywy ból szyi? Przede wszystkim jest to nieprawidłowa postawa ciała podczas przyjmowania pozycji siedzącej, np. siedząc przed komputerem czy telewizorem, a nawet prowadząc samochód. Kolejną przyczyną może okazać się zbyt gwałtowne wyciągnięcie lub obrócenie głowy, które poskutkuje naciągnięciem mięśni i wiązadeł we wspomnianej okolicy. Ogromny wpływ na stan naszej szyi ma również stres, spanie na źle dobranej poduszce lub materacu, a nawet przewianie karku. Oczywiście problemy z szyją mogą również pojawić się na skutek uszkodzeń o charakterze mechanicznym czy stanów zapalnych.

 

Jak przeciwdziałać bólowi karku?

1. Zadbaj o pozycję swojego ciała podczas siedzenia. Należy pamiętać o odpowiednim wyregulowaniu siedziska – zgięcie w stawach kolanowych powinno wynosić 90 stopni, a stopy muszą swobodnie znajdować się oparte o ziemię. Niezwykle ważne jest także zadbanie o prawidłową krzywiznę kręgosłupa, dzięki odpowiednio wyprofilowanemu fotelowi.

2. Zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Kolejnym krokiem do zdrowego kręgosłupa jest codzienne rozciąganie i spacerowanie. Podczas stania nasz układ kostny ma szansę wrócić do naturalnej pozycji i jednocześnie dochodzi do rozciągnięcia mięśni. Równie ważne okaże się również wykonywanie ćwiczeń i automasażu.

0
Feed

Zostaw komentarz